500 581 100 [email protected]

Bezpieczeństwo użytkowania zbiornika na szambo powinno być priorytetem dla każdego, kto posiada taki obiekt na swojej posesji. Sporo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że szambo może być ogromnym zagrożeniem dla domowników i wszystkich tych osób, które będą znajdować się na posesji. Będzie tak jednak tylko wtedy, gdy właściciel nie zadba o zabezpieczenie zbiornika.

Zwróć uwagę na pokrywę

Właz żeliwny jest jednym z popularniejszych rodzajów pokryw do szamba. Wbrew pozorom jest on w stanie skutecznie zabezpieczyć dostęp do zbiornika na nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych. Bardzo często możemy włazy żeliwne spotkać na chodnikach naszych miast. Wykorzystuje się je do zakrywania kanałów ściekowych, bo trudno jest je otworzyć bez wykorzystania do tego celu dodatkowych narzędzi.
Sprzedawcy w standardzie oferują zbiorniki z pokrywą betonową. Betonowy właz do szamba jest jednak kiepskim wyborem i jeśli możemy sobie na to pozwolić, to powinniśmy dopłacić do trwalszej żeliwnej pokrywy.

Czy betonowy właz jest niebezpieczny? Wiele osób może zadać sobie takie pytanie w momencie, gdy dowiaduje się, że właz żeliwny jest polecany ze względu na jego trwałość. Otóż pokrywy wykonane z betonu nie są niebezpieczne same w sobie. Można je jednak bardzo łatwo podnieść, przesunąć, co wiąże się z ryzykiem, że ktoś ucierpi z powodu głupiego żartu, ciekawości itp.

Jak dodatkowo zabezpieczyć dostęp do zbiornika na szambo?

Zbiornik warto spróbować zabezpieczyć nie tylko pokrywą. Zalecane jest odgrodzenie włazu jakimś płotkiem. Nie musi być bardzo wysoki. Ważne jest, żeby niepowołane osoby nie mogły dostać się w okolice pokrywy na szambo. Niektórzy decyduje się również na montaż dodatkowej metalowej pokrywy zamykanej na kłódkę. Nie ma możliwość, aby ktoś otworzył pokrywę bez klucza. Jest to naprawdę skuteczne zabezpieczenie zbiornika na szambo.

Miejsce odpowiednie dla szamba

Znalezienie odpowiedniego miejsca na zbiornik nie jest takie łatwe. Początkowe pomysły zazwyczaj nie są dobre, więc powinniśmy się nad lokalizacją dobrze zastanowić. Warto zdecydować się na montaż w pobliżu drogi dojazdowej do posesji. Powinniśmy umieścić zbiornik szambo w takim miejscu, aby nie było konieczności wjazdu w głąb posesji w celu opróżnienia jego zawartości. Można rozważyć montaż szybkozłączki w ogrodzeniu, przygranicznym murze oporowym, itp. Przy takim rozwiązaniu nie będzie w ogóle konieczności wjeżdżania na posesję, co jest sporym ułatwieniem dla domowników, którzy użytkują bezodpływowy zbiornik na szambo.

Jaki jest koszt zabezpieczenia szamba?

Pokrywa żeliwna kosztuje około 250-350 złotych. Cena jest zależna od tego, gdzie dokonamy zakupu i na jakiej jakości produktu nam zależy. Betonowe włazy są w standardzie dodawane do zbiornika podczas jego montażu. W razie wystąpienia takiej konieczności możemy dokupić kolejną pokrywę za około 100-150 złotych. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie ogrodzenia wokół pokrywy, to powinniśmy liczyć się z wydatkiem około 500 złotych. Powinno to w sposób skuteczny zabezpieczyć dostęp do zbiornika na szambo.