500 581 100 [email protected]

Czy szambo musi być szczelne? Niektórzy rzeczywiście się nad tym zastanawiają. Odpowiedź jest tylko jedna, każdy zbiornik szambo musi być szczelny. Jego zawartość nie ma prawa przedostać się na zewnątrz. Niestety bardzo wiele osób nie zwraca na to uwagi, a niektórzy nawet sami wylewają zawartość zbiornika niezgodnie z przepisami prawa.

Jak opróżniać zbiornik na szambo?

Przede wszystkim na samym początku użytkowania zbiornika na nieczystości płynne pochodzące z gospodarstw domowych powinniśmy obserwować stan napełnienia szamba. Będziemy w stanie stwierdzić, czy zbiornik jest pełny po miesiącu czy może po dłuższym, bądź krótszym okresie czasu. Przyjmuje się, że szambo o pojemności około 10 000 litrów wystarcza na miesiąc czasu przy trzech-czterech mieszkańcach.
W momencie zapełnienia zbiornika należy go jak najszybciej opróżnić. Do tego celu powinniśmy zamówić szambiarkę, która wypompuje zawartość szamba.

Firma realizująca tego typu usługi może do nas przyjechać dopiero kolejnego dnia. Jeśli nie opróżnimy szamba na czas, to jego zawartość pojawi się na naszym podwórku lub co gorsze, może pojawić się w pomieszczeniach wewnątrz nieruchomości.
Szambiarka podjedzie na naszą posesję i w ciągu kilkunastu minut problem pełnego szamba odejdzie na jakiś czas w zapomnienie. Koszt takiej usługi to około 180-250 złotych. Cena zależna jest od regionu kraju, w którym zlecamy wywiezienie zawartości zbiornika na szambo.

Alternatywą, która jest oczywiście niezgodna z przepisami prawa, a także wiąże się z ogromną szkodliwością dla środowiska naturalnego jest wylewanie szamba na własną rękę, na przykład do przydrożnego rowu. Przechadzając się wieczorową porą po ulicach mniejszych miejscowości możemy w wielu przypadkach wyczuć poprzez zapach, a nawet zobaczyć na własne oczy jak ludzie opróżniają w ten sposób swoje zbiorniki na szambo.

Co w przypadku nieszczelnego szamba?

Niektórzy inwestorzy myślą, że nieszczelne szambo przyniesie im same korzyści. Decydują się na szambo betonowe, które nie posiada wylanego dna. W wielu przypadkach zawartość rzeczywiście będzie stopniowo wchłaniana przez glebę. W ten sposób zostaje ona zanieczyszczona chemią i fekaliami, które zbiornik na szambo zawiera.

W przypadku posiadania nieszczelnego zbiornika istnieje spore ryzyko, że będzie on zapełniany przez wody gruntowe. Gdy ich poziom będzie się podnosił, to automatycznie nasze szambo będzie zapełniane. W rezultacie osoby, które zdecydowały się na nieszczelny zbiornik w ramach oszczędności będą miały z nim tylko problem, co przełoży się na zwiększenie wydatków.
Wysoki poziom wód gruntowych – jakie szambo?

Jeśli na naszej działce poziom wód gruntowych jest wysoki, to musimy liczyć się z problemami w wyborze i montażu bezodpływowego zbiornika na nieczystości. Jeśli kupimy zbiornik wykonany z plastiku, to istnieje spore ryzyko, że zostanie on prędzej czy później wypchnięty przez napierającą wodę. Szambo wykonane z betonu jest znacznie cięższe, więc ryzyko wypchnięcia takiego zbiornika jest znikome. Ewentualnie wewnątrz może pojawić się woda gruntowa jednak z tym problemem tak naprawdę nie będziemy sobie w stanie poradzić, jeśli kupimy kiepskiej jakości zbiornik.