Zastosowanie tej metody kanalizacyjnej umożliwia osiągniecie podobnych rezultatów drogiej biologicznej oczyszczalni. Głównym celem zastosowania jest zmniejszenie kosztów wywozu ścieków o ok 80%.
Oczyszczalnie biologiczne działają na zasadzie zautomatyzowanej hodowli bakterii. Głównym celem jest oczyszczenie wpływających do niej ścieków czyli odfiltrowanie i zneutralizowanie grubszych frakcji szamba.
W domach jednorodzinnych ok 80 % ścieków pochodzi z kąpieli, mycia naczyń, prania, prysznica, mycia rąk itp. Powstałe w ten sposób ścieki nie zawierają w większości brzydkich zapachów i gęstych osadów. Podwójny system kanalizacyjny umożliwi podział ścieków na dwie oddzielne frakcje, które gromadzone są w dwóch oddzielnych zbiornikach.
Wykonanie podwójnej kanalizacji budynku wiąże się wykonaniem w nowo budowanym budynku dwóch odrębnych instalacji kanalizacyjnych. Głównym zadaniem tego typu instalacji jest podłączenie misek ustępowych oraz pisuarów do jednej instalacji kanalizacyjnej i doprowadzić je do zbiornika zewnętrznego na ścieki gęste. Natomiast resztę punktów należy podłączyć do drugiej instalacji kanalizacyjnej na ścieki rzadkie. Ścieki z tej instalacji po zastosowaniu odpowiednich preparatów bakteryjnych, można doprowadzić do studni chłonnej, drenażu lub wykorzystać do podlewania itp.
Poniżej przedstawiamy rysunek poglądowy takiej instalacji:
Na rysunku widzicie Państwo również rurę do ogrodzenia do opróżniania szamba więcej info na ten temat napisaliśmy tutaj: Szybkozłącze do ogrodzenia.
Rura drenarska jest to rura elastyczna z naciętymi kanałami po to aby nadmiar wody ze zbiornika ze ściekami ciekłymi był szybciej odprowadzony do gruntu. Rura najczęściej jest owinięta geowłókniną (materiał z z włókien polipropylenowych lub poliestrowych), zapobiega to zamulanie rury np. przez piasek czy ziemię. Otwór na rurę drenarską i samo położenie rury powinno być niżej niż samo doprowadzenie ścieków po to aby woda zaczęła wsiąkać zanim poziom ścieków osiągnie poziom doprowadzenia – jest to ważna inaczej przy intensywnym napełnieniu zbiornika woda nie zdąży wsiąknąć w grunt i wypełni rurę doprowadzającą ścieki.
Na zdjęciu po prawo jest ilustracja jak powinien wyglądać prawidłowo zrobiony drenaż. Rura drenarska powinna być obsypana kruszywem aby umożliwić szybsze wsiąkanie wody do gruntu. Przed nasypaniem kruszywa w rów który jest przygotowany pod drenaż należy rozłożyć szeroką warstwę geowłókniny tak aby całość (obsypana kruszywem rura drenarska) mogła być zawinięta nią na około zapewni nam to że nawet po latach kruszywo się nie zamuli przez piach czy ziemię i nadal będzie spełniać swoją rolę.
Musze tutaj zaznaczyć że takie rozwiązanie sprawdza się pod warunkiem że poziom wód gruntowych sięga niżej niż wykonana instalacja drenażowa w przeciwnym razie woda z gruntu może nachodzić przez rurę drenarską do zbiornika.
Kategorie produktów
- Kanały samochodowe (3)
- Piwniczki ogrodowe (2)
- Pozostałe produkty (2)
- Studnie wodomierzowe (2)
- Szamba dwukomorowe (12)
- Szamba jednokomorowe (16)
- Uncategorized (0)