500 581 100 [email protected]
pojemność zbiornika na szambo
Kupując zbiornik na szambo koniecznie trzeba zastanowić się nad jego pojemnością. Jeśli zamontujemy szambo o zbyt małej pojemności, to jego opróżnianie będzie częstsze. Najkorzystniej jest zamontować taki zbiornik, którego zawartość będziemy wylewać raz w miesiącu bądź rzadziej.

Zbiornik jakiej wielkości?

Im więcej osób mieszka w danej nieruchomości, tym większy zbiornik na szambo powinien się przy niej znajdować. Najczęściej inwestorzy decydują się na zbiornik, który pomieści około 8 000 litrów nieczystości pochodzących z gospodarstw domowych. Jeśli w domu mieszkają 2- 3 osoby, to takie szambo powinno wystarczyć na miesiąc czasu. Znacznie lepszym wyborem jest zbiornik 10 000 litrów bądź większy. Dzięki temu wywóz nieczystości będzie odbywać się znacznie rzadziej, co jest przecież bardzo ważne.

Problemy z montażem dużego szamba

Zbiornik o dużej pojemności jest dobrym wyborem. Nie zawsze możemy jednak zdecydować się na jego montaż. Przede wszystkim problemem może być znalezienie miejsca na takie szambo. Potrzebny jest szeroki i stosunkowo głęboki wykop, aby zbiornik w nim bezproblemowo umieścić.

Kłopotliwe mogą być także przepisy prawa budowlanego. Niestety, aby zamontować zbiornik, który jest większy, niż 10 000 litrów konieczne jest zgłoszenie tego faktu w nadzorze budowlanym. Dopiero wtedy, gdy nie otrzymamy sprzeciwu, to możemy podjąć się jego montażu. Z tego tez powodu wiele osób rezygnuje z dużego szamba.

Jest jeszcze jeden powód, przez który nie zawsze montaż wielkiego zbiornika na szambo ma sens. W wielu mniejszych miejscowościach firmy zajmujące się wywozem nieczystości pochodzących z gospodarstw domowych nie posiadają samochodów mogących zabrać jednorazowo więcej niż 8 000 litrów. Nie będziemy więc mogli wybrać całej zawartości szamba za jednym razem. Z tego też względu warto najpierw dowiedzieć się jakie są możliwości wywozowe w firmach w naszej najbliższej okolicy.

Koszt zbiornika o pojemności 10 000 litrów

Ile kosztują szamba betonowe? Jeśli interesuje nas taki zbiornik o pojemności 10 000 litrów, to musimy przygotować się na stosunkowo spory wydatek. Faktem jest natomiast to, że zbiornik będzie znacznie tańszy, niż szambo wykonane z tworzywa sztucznego. Powinniśmy przygotować kwotę około 2500-3000 złotych. Powinna ona wystarczyć, aby zakupić szambo betonowe spełniające wymagania każdej rodziny. Do tego koniecznie trzeba jeszcze doliczyć koszt montażu zbiornika i przygotowania wykopu. O ile montaż bardzo często jest w cenie zakupu szamba, to przygotowanie wykopu trzeba wykonać na własną rękę. Jest więc to dodatkowy wydatek rzędu 350-500 złotych. W sumie wydając około 3000-3500 złotych mamy wysokiej jakości zbiornik betonowy wraz z montażem.

Podsumowanie

Zakupu zbiornika na szambo większość z nas nie jest w stanie uniknąć. Pamiętajmy więc o tym, aby wybrać taki, który spełni nasze wymagania i nie będzie trzeba opróżniać go zbyt często. Warto także dowiedzieć się wcześniej jakiej wielkości pojazdy posiada firma, która będzie nasze nieczystości wywozić.