500 581 100 [email protected]

Czy kupić zbiornik na szambo czy może jednak zdecydować się na przydomową oczyszczalnię? Niektórzy zadają sobie właśnie takie pytanie. Zastanawiają się nad tym ze względu na koszty jakie będzie trzeba ponieść w przyszłości. Użytkowanie szamba dla wielu osób wydaje się bardzo drogie. W przypadku przydomowej oczyszczani koszty są niższe. Bardzo drogi jest jednak zakup oczyszczalni i jej montaż. Czy jej zakup jest w ogóle opłacalny? Kiedy poniesiony koszt się zwróci?

Montaż szamba – jaki jest realny koszt?

Decydując się na montaż szamba lub chociaż interesując się tym tematem, warto poczytać więcej na ten temat. Można również spróbować nawiązać kontakt z producentem szamb betonowych, który być może pomoże rozwiać pewne nasze wątpliwości.

Zbiornik na szambo to wydatek około 2000-2500 złotych. W większości przypadków będzie to ta wyższa kwota. Nie jest to jednak jedyny wydatek. Trzeba przecież jeszcze ponieść koszt wykonania wykopu, a także podłączenia zbiornika do nieruchomości. W sumie trzeba liczyć się z tym, że wydamy ponad 3000 złotych. Czy to dużo? W porównaniu do kosztów zakupu i montażu przydomowej oczyszczalni ścieków, to nie jest to zbyt wysoka cena.

Własna oczyszczalnia – ile może kosztować?

Zakup samej przydomowej oczyszczalni to wydatek minimum 10 000 złotych. W większości przypadków będzie on znacznie wyższy. Wiele osób, które zdecydowały się na własną oczyszczalnię żali się, że koszt całkowity to około 15 000 – 20 000 złotych. Kiedy taki wydatek się zwróci?

Przede wszystkim niezależnie od tego czy montujemy oczyszczalnię, czy zbiornik na szambo to musimy ponieść koszt wykonania wykopu. Jest to minimum kilkaset złotych, choć dużo zależy od ukształtowania terenu. Pozostały wydatek to opróżnianie zbiornika znajdującego się przy oczyszczalni. Z reguły robi się to raz w roku, a nawet rzadziej. Nie wydamy przy tym więcej, niż 150 złotych. W przypadku zbiornika na szambo musimy liczyć się z tym, że będziemy go opróżniać w większości przypadków raz w miesiącu. Cena opróżnienia szamba zależna jest jego wielkości, a także od firmy, z której usług skorzystamy i regionu naszego kraju. Liczmy się jednak z jednorazowym wydatkiem około 150-200 złotych, który będziemy ponosić niemal każdego miesiąca. Można przyjąć, że w ciągu około 10 lat koszt zakupu oczyszczalni powinien się zwrócić. Nie ma jednak pewności, że rzeczywiście tak będzie, ponieważ oczyszczalnia również wymaga konserwacji, dodawania bakterii, a także innych czynności, które mogą być kosztowne.

Podsumowując, szambo jest znacznie tańsze w zakupie, choć jego codzienne użytkowanie jest kosztowne w porównaniu do przydomowej oczyszczalni ścieków. Jeśli jednak zliczymy wszystkie koszty w przypadku jednego i drugiego rozwiązania to można mieć wątpliwość co do tego, czy koszt oczyszczalni jest sensowny. W dzisiejszych czasach powinniśmy liczyć się z tym, że większość miejscowości w najbliższym czasie zostanie przyłączona do zbiorowej kanalizacji. Jeśli tak będzie, to oczyszczalnia nie ma większego sensu. Po co więc inwestować w przedsięwzięcie, które zwróci się najwcześniej za 10 lat? Do tego czasu większość z nas będzie podłączona do miejskich, bądź wiejskich linii kanalizacyjnych. Lepiej więc wybrać betonowy zbiornik na szambo, który w przyszłości może służyć jako zbiornik na deszczówkę.