500 581 100 [email protected]

Co zrobić w sytuacji, gdy zauważymy, że nasz zbiornik na szambo uległ uszkodzeniu? Bardzo dużo zależy od tego, jakiego rodzaju szkodę zauważyliśmy. Warto jednak w takiej sytuacji spróbować naprawić szambo lub zdecydować się nawet na wymianę zbiornika, co niestety wiąże się ze sporymi wydatkami.

Uszkodzony właz szamba

Często zdarza się, że uszkodzeniu ulega właz do zbiornika na szambo. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup pokrywy betonowej, to po pewnym czasie mogą pojawić się na niej pęknięcia. Jest to całkowicie normalne i trzeba się z tym jak najbardziej liczyć. Im więcej widocznych pęknięć, tym większe niebezpieczeństwo, że ostatecznie ktoś wpadnie do wnętrza pojemnika.

Mamy w takiej sytuacji dwa rozwiązania. Albo wymienimy pokrywę na kolejny właz wykonany z betonu, albo zdecydujemy się na znacznie trwalszy właz żeliwny. Warto rozważyć ten drugi wariant, ponieważ żeliwne pokrywy są nie tylko bardzo trwałe ale również znacznie trudniej się je otwiera. Nie jest to problemowe podczas opróżniania zbiornika na szambo, ponieważ użyjemy do tego celu łomu, bądź grubego drutu zbrojeniowego. Nikt niepowołany ani nieprzygotowany nie będzie jednak w stanie pokrywy podnieść, co jest zaletą tego rozwiązania.

Nieszczelny zbiornik na szambo

Znacznie trudniej jest dostrzec nieszczelność zbiornika. Na początku nieczystości będą po prostu przedostawały się do środowiska. Po pewnym czasie szczelina powinna ulec zaklejeniu, jednak zapewne zbiornik będzie pękać stopniowo dalej. Istnieje spore ryzyko, że po kilku miesiącach, bądź nawet latach, szambo zapadnie się. Oby taka sytuacja nie miała jednak miejsca, ponieważ ktoś może na tym ucierpieć.

Najlepszym rozwiązaniem jest kupno i montaż nowego zbiornika na szambo. Trzeba jednak jeszcze pamiętać o konieczności usunięcia starego szamba, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Powinniśmy zmieścić się w kwocie około 1000 złotych. Po usunięciu zbiornika trzeba przygotować wykop pod wymiary nowego. Jeśli dom zamieszkuje więcej osób, to należy rozważyć zakup zbiornika o pojemności 10 000 litrów. Jest to świetny wybór, ponieważ nie będziemy często takiego szamba opróżniać.

Koszt zakupu i montażu nowego zbiornika na szambo to około 3000 złotych. Nie jest to na pewno mało. Dla większości osób jest to spory wydatek. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzisiejsze zbiorniki na szambo są znacznie trwalsze od tych z przed wielu lat, jakie możemy spotkać jeszcze na niektórych posesjach. Decydując sięna zbiorniki oferowane przez Betonex można mieć pewność, że będą one służyły przez długie lata. Warto zaufać specjalistom, którzy doskonale znają się na produkcji zbiorników wykonanych z betonu. Co ważne, zazwyczaj montaż zbiornika jest wliczony w jego cenę. Po stronie inwestora pozostaje jedynie przygotowanie odpowiedniej wielkości wykopu i następnie jego zasypanie.