500 581 100 [email protected]
pojemność zbiornika na szambo

Coraz częściej możemy spotkać się z negatywnymi opiniami na temat zbiorników na szambo. Czy warto tego typu opinii słuchać i brać je pod uwagę? Czy użytkownicy przydomowych szamb, bądź osoby zainteresowane ich montażem powinny się czegoś obawiać? Zapoznaj się z poniższym tekstem jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezodpływowych zbiorników na nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych.

Szambo – z czego wynikają negatywne opinie?

Przede wszystkim opinie o negatywnym wydźwięku biorą się z braku wiedzy. Sporo osób nie wie jakim wydatkiem jest przydomowa oczyszczalnia ścieków i z tego powodu stosunkowo tanie w zakupie zbiorniki na szambo są krytykowane.

W przypadku standardowego zbiornika na szambo odstraszające są na pewno koszty zamówienia szambiarki. Zbiornik o pojemności około 8 000 – 10 000 litrów to koszt około 150-200 zł, jeśli pojawi się potrzeba jego opróżnienia. Nie robi się jednak tego każdego dnia. Jeśli nieruchomość jest zamieszkiwana przez 2-3 osoby, to konieczność wywozu zawartości szamba może pojawić się dopiero po dwóch miesiącach. Oczywiście tak naprawdę wszystko zależy od tego jak dużo wody domownicy są w stanie zużyć. Każdy z nas wykorzystuje ją w inny sposób. Niektórzy biorą prysznic, inni każdego dnia napełniają wannę do pełna. Trzeba więc wziąć to pod uwagę przy korzystaniu ze zbiornika na szambo.

Zanieczyszczanie środowiska to kolejny powód negatywnych opinii. Można spotkać się z opiniami, że właściciele szamb dziurawią dno i nieczystości trafiają do gleby. Rzeczywistość jest jednak całkowicie odmienna. Dzisiejsze zbiorniki są całkowicie szczelne, a firma produkująca taki zbiornik musi wystawić stosowny certyfikat. Szambo chroni więc środowisko przed skażeniem fekaliami i pozostałymi ściekami pochodzącymi z gospodarstw domowych. To właśnie wiele przydomowych oczyszczalni z powodu kiepskiej ich obsługi zagraża środowisku naturalnemu. Oczyszczalnię trzeba systematycznie kontrolować, dokładać bakterii i różnego rodzaju środków, które mają za zadanie przygotować ścieki do wypuszczenia ze zbiornika. Nie wszyscy dokonują jednak systematycznej kontroli swojej oczyszczalni. W przypadku szamba nie musimy nic robić oprócz tego, aby opróżnić je w momencie zapełnienia.

Szambo – zalety, które przeważają za jego wyborem

Przede wszystkim niska cena zakupu jest największą zaletą szamba wykonanego z betonu. Każdy z nas musi przecież gdzieś odprowadzać ścieki. Jeśli o to nie zadbamy, to nie otrzymamy zgody na użytkowanie nieruchomości. Szambo przy przydomowej oczyszczalni jest naprawdę niewielkim wydatkiem. Za kwotę około 2000-2500 złotych możemy stać się właścicielami betonowego zbiornika na szambo. Przydomowa oczyszczalnia to wydatek minimum pięciokrotnie droższy.

Koszt montażu bezodpływowego zbiornika na nieczystości również nie jest bardzo wygórowany. Nie trzeba się do także do montażu specjalnie przygotowywać. Wystarczy wykopać odpowiedniej wielkości dół, w którym zbiornik się pomieści. Następnie firma, w której kupiliśmy szambo przywiezie je i wykona jego montaż w ziemi. Wszelkie roboty ziemne nie powinny potrwać dłużej jak 3-5 godzin. Oczywiście sporo zależy od ukształtowania terenu.

Szambo betonowe ma jeszcze jedną wielką zaletę. Zawsze istniej możliwość jego późniejszego przerobienia na zbiornik do magazynowania deszczówki. Przydaje się to szczególnie wtedy, gdy korzystamy z wody dostarczanej przez zakład wodociągowy i chcemy zaoszczędzić na podlewaniu naszego ogródka. Coraz więcej domostw jest przyłączanych do kanalizacji zbiorczej i ujęć wodociągowych. Nawet małe miejscowości posiadają tego typu infrastrukturę. W niedalekiej przyszłości w większej części naszego kraju będziemy mogli z takiej możliwości korzystać. Tam gdzie aktualnie kanalizacji nie ma, warto zdecydować się na montaż zbiornika na szambo, bo jest tańszy i łatwiejszy w zmianie jego przeznaczenia. W bardzo wielu przypadkach przydomowa oczyszczalnia ścieków nie zdąży się zwrócić, a już będzie możliwość podpięcia się do znacznie tańszej w użytkowaniu kanalizacji zbiorowej.

Czy na montaż szamba potrzebne jest pozwolenie?

Bardzo wielu osobom wydaje się, że na swojej posesji mogą robić co tylko chcą. Nie jest to jednak do końca prawda i trzeba liczyć się z tym, że na wykonanie wielu rzeczy potrzebne będzie nam pozwolenie. Również budowę szamba trzeba zgłosić w nadzorze budowlanym. Konieczne jest dokonanie naniesienia zbiornika na szambo na mapie, która przedstawia zagospodarowanie przestrzenne działki. Nie należy traktować jednak tego jako wady zbiorników na szambo, ponieważ w przypadku przydomowych oczyszczalni wymagania są zazwyczaj znacznie większe.

Ze względu na ekologię, ukształtowanie terenu, nie wszędzie otrzymamy zgodę z wydziału ochrony środowiska. Oczywiście i szambo i przydomową oczyszczalnie można wybudować na działce bez jakiejkolwiek zgody, zgłoszenia ale jest to naprawdę bardzo ryzykowne i nie warto tego robić. W razie kontroli będzie się to dla nas wiązać ze sporą karą pieniężną. Wystarczy, że pokłócimy się z sąsiadem, który dokona donosu na naszą osobę. Nie warto dlatego ryzykować i podejmować się budowy czegokolwiek bez stosownej dokumentacji.

Należy pamiętać o odpowiedniej wielkości zbiornika na szambo!

Standardowa pojemność szamba to 7 000 litrów. Zazwyczaj inwestorzy kupują właśnie takie zbiorniki, ponieważ szukają oszczędności i pragną ciąć koszty gdzie tylko się da. Budowa nieruchomości jest ogromnym wydatkiem więc na każdym kroku warto próbować oszczędzać. W przypadku zbiorników na szambo nie warto jednak tego robić!

W naszych gospodarstwach domowych z reguły zużywamy naprawdę sporą ilość wody. Nawet w przypadku tyko 2-3 mieszkańców warto zdecydować się na montaż zbiornika o pojemności 10 000 litrów. W takim przypadku rzadziej będziemy wzywać szambiarkę, która opróżni zbiornik z nieczystości. Oczywiście trzeba wziąć również pod uwagę możliwości techniczne. Nie w każdym terenie będziemy w stanie zamontować tak duży zbiornik. Jeśli jednak jest to możliwe, to jak najbardziej warto to uczynić.

Kupując zbiornik staniemy jeszcze przed dylematem czy wybrać szambo dwukomorowe, czy może jego jednokomorową wersję. Najpopularniejsze są wersje z jedną komorą. Warto właśnie taki zbiornik zakupić, ponieważ w dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie w sposób legalny wykorzystać dwóch komór w szambie. W zbiorniku jednokomorowym wszystkie nieczystości trafiają do jednego miejsca i są z niego wypompowywane przez szambiarkę. Dwukomorowe szambo dzieli nieczystości na płynne i te gęstsze. Taki podział pozwala na wylewanie zawartości zbiornika na zewnątrz przez właścicieli nieruchomości. Niektórzy tego typu szamba nazywali zanikowymi, ponieważ same częściowo się opróżniały. Działo się tak, ponieważ komora z częścią płynną była specjalnie nieszczelna, aby nieczystości stopniowo dostawały się do gleby. Jest to jednak szkodliwe dla środowiska i nie wolno tego praktykować. Skoro nie można, to nie ma sensu dopłacać do drugiej komory w zbiorniku na szambo!

Podsumowując!

W dzisiejszych czasach nie warto decydować się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to uzasadnione chyba jedynie w przypadku, gdy mieszkamy w głębokim lesie, gdzie dojazd szambiarki jest wręcz niemożliwy. W każdym innym przypadku powinniśmy wybrać trwałe szambo betonowe, które jest łatwe w montażu i przede wszystkim stosunkowo tanie w zakupie. Każdy powinien uświadomić sobie to, że prędzej czy później niemal każda nieruchomość zostanie przyłączona do kanalizacji zbiorowej. Szambo jest więc najtańszym wyborem na przeczekanie tego, aż ten moment nastanie.

Pamiętajmy także o tym, aby nie kupować szamb wykonanych z plastiku. W sieci możemy spotkać się z wieloma artykułami, które zachwalają tego typu zbiorniki. Nie są one jednak tak trwałe jak reklamują je producenci takich zbiorników. W dodatku nie wszędzie można je zamontować, ponieważ zdarza się, że wody gruntowe wypychają je i doprowadzają do ich uszkodzenia.

Zakup szamba nie jest łatwym zadaniem. Po dotarciu jednak do tego miejsca każdy powinien wyrobić sobie zdanie na temat zbiorników na nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych.